A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

ArtZona

Lata realizacji: 2009 - 2012


ArtZona był jedynym polskim festiwalem kultury alternatywnej realizowanym regularnie poza Polską. ArtZona nie był typowym projektem promującym polską kulturę - zamiast prezentować i promować - szukał, włączał lokalny kontekst działań, wypracował nowe modele działań wspólnie z partnerami w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, łączył pracę artystów i ekspertów z Polski i Kaukazu.

Projekt realizowany był od 2009 roku przez polskie i kaukaskie organizacje pozarządowe przy aktywnym zaangażowaniu samorządów (Warszawa i Tbilisi) oraz wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Organizatorami i partnerami ArtZony byli:
* Fundacja Inna Przestrzeń (Polska),
* Centrum Dialogu Międzykulturowego (Gruzja),
* Fundacja Monte Wideo Foto (Polska),
* Centrum Sztuki Współczesnej (Gruzja),
* Południowokaukaski Instytut na rzecz Bezpieczeństwa Regionalnego (Gruzja),
* TuTu Children's Cultural Center (Azerbejdżan),
* SubUrbs Cultural Center (Armenia).

Realizacje ArtZony wpłynęły na inne postrzeganie przestrzeni miejskiej przez wielu odbiorców kultury w Tbilisi. Rozszerzając granice działań kulturalnych - ArtZona wpływała na polityczny (choć nie partyjny) krajobraz życia społeczno-politycznego na Kaukazie - poprzez szeroki wachlarz działań (od projektu z pogranicza architektury i sztuki "otwierającego" na krótko publiczny dostęp do nabrzeża rzeki Mtkwari w Tbilisi do rezultatów pierwszej południowokaukaskich spotkań w Ikalto i pierwszej wizyty Adama Michnika w Azerbjedżanie połączonego z wystawą "Design Freedom" polskiego Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Wśród rezultatów ArtZony można wymienić m.in.:

  • realizację projektu Kamikaze Loggia - gruzińskiego pawilonu na Biennale Sztuki w Wenecji, której kuratorką jest Joanna Warsza,
  • zaadaptowanie nowych formatów działań - zaproponowanych przez ArtZonę - w ramach różnorodnych międzynardoowych działań współpracy artystycznej - m.in. wspólnych realizacji muzycznych w ramach Festiwalu Transkaukazja,
  • utworzenie nowego międzynarodowego projektu - pod roboczym tytułem: "One Caucasus" - z udziałem FIP, partnerów z Kaukazu, ale także partnerów z innych krajów.

Strona projektu na Facebooku