OASis
Open Art Spaces in Synergy
Głównym zadaniem projektu “OASis Open Art Spaces in Synergy || Otwarte Przestrzenie Sztuki w Synergii” jest stworzenie sieci wolnych i otwartych przestrzeni kreatywnych w całej Europie, których łączy interdyscyplinarność, dostępność i inkluzywność. Sieć składa się z przestrzeni artystycznych rozsianych po całej Europie (obejmując takie kraje jak: Armenia, Belgia, Francja, Gruzja, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy), w projekcie wezmą także udział organizacje z Niemiec i Ukrainy.
Moduł I. Otwarte przestrzenie artystyczne (OASis) w działaniu
Pierwszy moduł będzie polegał na tworzeniu i zarządzaniu Otwartymi Przestrzeniami Sztuki (OASis), działanie podzielone jest na dwie ścieżki (w zależności od charakteru przestrzeni):
1) otwieranie nowych przestrzeni czyli tworzenie OASis w przestrzeniach, które nie były dotąd wykorzystywane do działań artystycznych/kulturalnych,
2) przekształcanie istniejących przestrzeni - w tym przypadku proces będzie polegał na dostosowaniu przestrzeni obecnie wykorzystywanych do projektów i działań artystycznych - do wspólnych celów i zasad projektu OASis.
Ponadto moduł będzie zawierał:
- Wspólne zakładanie standardy (współtworzenie i współplanowanie, demokratyczne podejmowanie decyzji, włączenie i otwartość itp.).
- Przypisywanie specyficzny funkcje do każdego OASis, zgodnie z możliwościami logistycznymi każdej przestrzeni (pracownie artystyczne, przestrzenie warsztatowe, przestrzenie eventowe itp.)
- Partycypacyjny proces planowania przestrzeni, których wynikiem będą krótko- i długoterminowe plane dla każdej z przestrzeni,
- Opracowanie poradnika dla samorządów lokalnych z całej Europie o tym, jak współpracować z niezależnymi organizacjami artystycznymi i obywatelskimi w celu tworzenia i prowadzenia Otwartych Przestrzeni Sztuki.
- Międzynarodowe Spotkanie Sieciujące w Brukseli w 2027 r.,
Moduł II. Inicjatywy programu OASis
Drugi moduł dotyczy działań, które będą realizowane w OASis - opiera się na rezydencjach artystycznych, których wspólnym mianownikiem jest koncepcja współtworzenia, i które realizowane będą w ramach dwóch ścieżek:
- artyści międzynarodowi pracujący razem: współpraca przy tworzeniu nowych dzieł sztuki, wzajemne uczenie się poprzez działanie we wspólnych przestrzeniach, wspólne dzieła i inicjatywy artystyczne – ze szczególnym naciskiem na działania interdyscyplinarne i międzygatunkowe.
- artyści międzynarodowi pracujący ze społecznościami lokalnymi (w szczególności grupami mniejszościowymi): warsztaty, programy nauczania, współtworzenie działań i dzieł sztuki, włączania publiczności do działań twórczych - w tym w szczególności grup zagrożonych wykluczeniem (m.in. społeczności migranckich).
W obu ścieżkach aktywny będzie udział artystów z regionów dotkniętych wojną - w tym: artystów-uchodźców z Ukrainy i innych krajów. W każdym OASis zrealizowanych będą 3 programy rezydencyjne w trakcie całego projektu. W Polsce przestrzenią OASis jest Teatr Powszechny w Warszawie.
Projekt finansowany jest ze środków Programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.
>> dowiedz się o partnerach tworzących konsorcjum projektu