W tragiczną i heroiczną rocznicę 24 lutego rozpalmy ogniska, które będą symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenie na tych, którzy mordują Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców!
UWAGA - artykuł poświęcony akcji Płomień Solidarności w 2023 roku - aby wejść na stronę aktualnego wydarzenia - skorzystaj zlinku: www.plomiensolidarnosci.innaprzestrzen.pl
Słowa solidarności wysyłamy na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
24 lutego mija rok bestialskiej agresji rosyjskiego reżimu na nasze siostry i braci z Ukrainy. Mija rok ich bohaterskiej postawy, nieustępliwej walki w obronie domu i ojczyzny. W obronie normalnego życia w suwerennym kraju.
Los Ukraińców i Ukrainek zależy od ich determinacji i odwagi, która staje wobec próby zmęczenia i rozpaczy, ale wiele zależy także od reakcji demokratycznego świata, Europy, Polski, Polek i Polaków.
W tragiczną i heroiczną rocznicę 24 lutego proponujemy rozpalenie ognisk, które będą symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenie na tych, którzy mordują Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców. Nie opada płomień naszej solidarności, zaangażowania w pomoc także siostrom i braciom uchodźcom.
Rozpalamy ogień o 4 rano
Na znak-sygnał Rzeszowa, pierwszego miasta-ratownika, w wielu miejscach w Polsce zapłoną ogniska. Pojawia się także w sieci internetowej i tym samym “płomień solidarności z Polski” dotrze na cały świat, w tym - do Ukrainy.
Rozpalmy ten ogień w piątek 24 lutego o 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego (4:00 czasu polskiego), bo o tej godzinie armia Putina zaatakowała Ukrainę.
Osoby, które chcą dołączyć do akcji zapraszamy do rejestracji wydarzenia pod niniejszym linkiem.
Co ma zrobić organizatorka lub organizator
Organizatorem może być każdy i każda z nas, kto ma gotowość na odrobinę poświęcenia, by wstać przed świtem, który tego dnia nastąpi o 6:34.
Zachęcamy do tego aktywistów i aktywistki organizacji społecznych. władze samorządowe, wszelkie osoby z fantazją społecznikowską czy artystyczną, ludzi, którym los Ukrainy jest szczególnie drogi. Także Ukraińców i Ukrainki, którzy są w naszym kraju.
Każda i każdy z nas, który chce dołączyć do Płomienia solidarności powinien spełnić siedem warunków
organizując wydarzenie publiczne - należy zgłosić je w gminie jako tzw. zgromadzenie zwykłe - w trybie uproszczonym(bez zakłócania ruchu drogowego). Należy podać imię i nazwisko organizatora/rki, jego czy jej nr tel. i e-mail, opis zgromadzenie (data, miejsce, czas trwania, liczba uczestników). Należy to zrobić najpóźniej 22 lutego, lepiej we wtorek,21 lutego (tutaj wskazówki dotyczące zgłaszania zgromadzeń).
wyznaczyć bezpieczne a zarazem atrakcyjne miejsce na ognisko (np. nad rzeką czy jeziorem), z łatwym dojazdem. Uwaga! W wielu gminach wyznaczone są miejsca na ogniska, można też skonsultować się z władzami gminy;
przygotować drewno na minimum dwugodzinne ognisko, tak by doczekać do świtu;
zadbać o ciepłe ubranie, termos z gorącą herbatą, coś do jedzenia, koce termiczne, i tp.
zaprosić na wydarzenie znajomych, telefonicznie, mailowo, a także użyć mediów społecznościowych (np. wydarzenie na FB);
samemu zaproponować i zachęcić innych do przygotowania programu wydarzenia, np. odśpiewać “Czerwoną Kalinę”, rozwinąć hasła, zbierać indywidualne i grupowe głosy solidarności z Ukrainą - pisane, mówione, rysowane i filmowane.
zachować ostrożność podczas rozpalania i utrzymywania ognia, kategorycznie reagować na wszelkie nieodpowiedzialne pomysły (tutaj kilka dobrych rad).
Posty i relacje z wydarzenia otaguj #PłomieńSolidarności
Do udziału w akcji zgłosiły się już m.in. Borkowice, Bydgoszcz, Elbląg, Gdynia, Gdańsk, Gorajec, Jabłonna, Kielce, Kiełczów, Kraków, Lubogoszcz, Michałowo, Niepołomice, Opole, Poznań, Przemyśl, Rudka, Rzeszów, Sosnowiec, Starogard Gdański, Szczecin, Szczecinek, Toruń, Warszawa, Wrocław,Zielona Góra a ze świata także: Boston, Duluth i Tbilisi. Zainteresowanie realizacją akcji wyraziły też organizacje z Białegostoku, Lublina i Łodzi.