Sąd umorzył postępowanie w sprawie demonstracji solidarności z Tybetańczykami zorganizowanej przez Fundację Inna Przestrzeń 16 marca 2008 roku w dwa dni po tragicznych wydarzeniach w Lhasie, które rozpoczęły ogólnotybetańskie powstanie.
Sąd stwierdził m.in, że przesłanki, zamiar i motywacja jakimi kierował się organizator zasługują na aprobatę a nie karanie. „Celem bowiem zwołanego zgromadzenia było zwrócenie uwagi na łamanie podstawowych praw człowieka w Tybecie. Ochrona i poszanowanie tych praw są jedną z najważniejszych wartości konstytucyjnych Rzeczypospolitej Polskiej.”
W uzasadnieniu wyroku Sąd powołał się na Art. 57 Konstytucji RP zapewniający każdemu wolność organizowania pokojowych zgromadzeń. Zgromadzenia publiczne wymagają zgłoszenia na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem. Dramatyczne i nagłe wydarzenia w Lhasie spowodowały, że podjęliśmy decyzję o jak najszybszym zorganizowaniu demonstracji solidarności. Przypomnijmy, że wzięło w niej udział około 200 osób, w tym przedstawiciele świata polityki: ówczesny Wiceprzewdniczący Parlamentu Europejskiego Janusz Onyszkiewicz, Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, poseł Andrzej Halicki oraz liczni działacze na rzecz praw człowieka.
Sąd przytaczając orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego stwierdził m.in., wolność organizowania pokojowych zgromadzeń dotyczy wszystkich, nienaruszających porządku publicznego, a nie tylko tych zgłoszonych w ustawowym terminie 3 dni.
Pełny tekst uzasadnienia [pdf]