A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Konferencja - Ścieżkami Wielokulturowej Warszawy

Portal Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur i Fundacja Inna Przestrzeń zapraszają na konferencję promującą działania portalu w roku 2009 i 2010 oraz cykl filmowy „Ścieżkami Wielokulturowej Warszawy – Alternatywny Przewodnik”, która odbędzie się 9 marca 2010r. (wtorek) o godz. 10.00 w klubie Powiększenie, ul. Nowy Świat 27.
W ramach konferencji odbędzie się spotkanie z felietonistami portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur www.kontynent.waw.pl oraz realizatorami i bohaterami dwóch pierwszych odcinków cyklu filmowego. Wśród zaproszonych gości - felietonistów znajdą się przedstawiciele Rosji, Martyniki, Portugalii, Czeczenii, Wietnamu, Senegalu, Tanzanii, Japonii, a także Tybetu, Litwy oraz Palestyny. Będzie również możliwość porozmawiania z reżyserem filmu, Ludem Reno i głównymi bohaterami, zarówno aktorami, jak i przedstawicielami prezentowanych w filmie kultur. Bezpośrednio po konferencji, o godz. 11.00 odbędzie premierowy pokaz dwóch pierwszych odcinków cyklu filmowego. Każdy dziennikarz otrzyma kopię filmu na płycie DVD.

Cykl filmowy „Ścieżkami Wielokulturowej Warszawy – Alternatywny Przewodnik” realizowany w latach 2009 - 2010, dzięki wsparciu finansowemu Miasta St. Warszawy stanowi zintegrowany z portalem Kontynent Warszawa wielokulturowy przewodnik po Warszawie. W roku 2009 nakręcone zostały dwa pierwsze odcinki cyklu pt. „Biznesmen Warszawski” i „Śniadanie na Stadionie”.

Film jest paradokumentem, składającym się z sześciu 30-minutowych odcinków (każda płyta zawiera 2 odcinki) w sposób dynamiczny ukazujących barwną mozaikę kulturową Warszawy. Powstaną one w ciągu najbliższych trzech lat. Pierwsze dwa filmy zaprezentujemy Państwu podczas konferencji. Każdy odcinek jest zamkniętą całością, z własnym bohaterem i odwiedzanymi przez niego miejscami, ludźmi z różnych kultur i ich historią (od chłopaka, przyjeżdżającego na Stadion kupić buty, przez artystkę poszukującą inspiracji, po biznesmena w delegacji). Nasz cykl pozbawiony jest wszystkowiedzącego przewodnika, Pozwoliło to na uniknięcie mentorskiego tonu oraz uzyskanie wrażenia nieprzewidywalności rozwoju akcji.

Charakterystyczne dla filmu jest nowatorskie i oryginalne ujęcie tematu, polegające nie na suchym opisie przedstawianych miejsc, lecz na oddaniu ich atmosfery i klimatu „żyjącej” w nich kultury. Chcemy za pomocą kamery wejść w ich przestrzeń, posłuchać opowieści właścicieli niezwykłych restauracji, barów, galerii, poznać historie artystów występujących w warszawskich klubach, jak i na największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce. Tego typu publikacja pozwoli nie tylko pokazać alternatywną możliwość zwiedzania Warszawy i odkryć mniej znane miejsca na turystycznej mapie stolicy, ale także poczuć specyficzną atmosferę takich miejsc, poznać bliżej ich twórców oraz przyjrzeć się z bliska wielokulturowości miasta.

W roku 2009 dzięki wsparciu finansowemu Miasta St. Warszawy, pozostając w kontakcie z naszymi czytelnikami udostępniliśmy na portalu nowe elementy i moduły, przebudowaliśmy portal technicznie, a także zmieniliśmy jego szatę graficzną.

Wielką popularnością cieszą się felietony (z możliwością komentowania przez czytelników) pisane przez obcokrajowców reprezentujących różnorodne kulturowo społeczności warszawskie. Poruszane są w nich zarówno tematy kulturalne, np. dotyczące tradycji i religii czy kuchni etnicznych oraz działalności kulturalnej poszczególnych społeczności, jak i społeczne, np. trudności ze znalezieniem pracy, mieszkania, czy też opisywana Warszawa z perspektywy osób przybywających w różnych celach z różnych krajów.

Na portalu znalazł też miejsce Informator dla Cudzoziemców info-migrator.pl, który ma pomagać przybywającym do Warszawy cudzoziemcom odnaleźć się w gąszczu projektów pomocowych prowadzących przez różne instytucje i organizacje pozarządowe, a także odnaleźć praktyczne porady prawne i wskazówki dotyczące życia w Polsce, takie jak np. legalizacja pobytu, informacje o służbie zdrowia, komunikacji miejskiej w stolicy Polski, pozwoleniu na pracę.

Wprowadziliśmy także możliwość samodzielnego zamieszczania
informacji na portalu http://kontynent-warszawa.pl/?d=dodaj_informacje za pomocą przystępnego formularza, oraz forum, na którym czytelnicy portalu mogą dzielić się z innymi własnymi wrażeniami z odkrywania wielokulturowej Warszawy, czy swoich podróży po świecie.


Portal Kontynent Warszawa www.kontynent.waw.pl funkcjonuje od 2006 roku w ramach Fundacji Inna Przestrzeń. Portal dostarcza informacji o wydarzeniach, ludziach oraz miejscach związanych z różnorodnością kulturową w Warszawie. Zawiera uporządkowane informacje dotyczące aktywności kulturalnej mniejszości i środowisk cudzoziemców na terenie Warszawy. Zajmuje się promocją artystów i miejsc, związanych z kulturą mniejszości etnicznych oraz innych narodów w Warszawie, które do tej pory nie były znane i których nie stać byłoby na profesjonalną promocję. Służy także jako platforma wymiany doświadczeń i poglądów Warszawiaków oraz przedstawicieli mniejszości mieszkających w stolicy.

Kontynent Warszawa oprócz prowadzenia portalu realizuje także wiele innych działań, m.in. wydaje Gazetkę Kontynentu, prezentującą społeczności kulturowe zamieszkujące stolicę, realizuje wydarzenie plenerowe i klubowe m.in. cykl Ludzie z Kontynentu kontynent.waw.pl/ludziezkontynentu, promujący artystów pochodzących z mniejszości kulturowych i społeczności cudzoziemskich, którzy mieszkają i tworzą w Warszawie, również cykliczny Warszawski Plener Wielokulturowy kontynent.waw.pl/plener, a także jest producentem filmowego Alternatywnego Przewodnika - Ścieżkami Wielokulturowej Warszawy.
Kontynent Warszawa wspiera również cudzoziemców w ich działaniach i prowadzi stworzony dla nich Informator info-migrator.pl.

Twórcy strony są także pomysłodawcami i organizatorami cieszącego się masową popularnością Warszawskiego Wielokulturowego Street Party kontynent.waw.pl/streetparty, festiwalu ulicznego wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, prezentującego poprzez sztukę, a zwłaszcza muzykę i taniec, kultury mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności imigranckich obecnych w Warszawie, który od trzech lat w ostatnią niedzielę sierpnia całkowicie odmienia centrum stolicy.

Kontakt: Monika Szewczyk 505 702 704, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.