A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Polacy i Tybetańczycy wspólnie świętują urodziny Dalajlamy

Dni Tybetu w stołecznym Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, kolejne prace w Galerii Tybetańskiej na warszawskiej Woli oraz pierwszy Tybetański Rajd Rowerowy z Krakowa do Gdańska. Inspiracją do ich organizacji są 76 urodziny Dalajlamy, które tybetański przywódca obchodzi 6 lipca.
Dni Tybetu w Warszawie
Występ tybetańskich mnichów prezentujących tradycyjne śpiewy klasztorne otworzy trzydniowe spotkania z Tybetem w warszawskim Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Wśród zagranicznych gości znajdzie się również Dechen Penba, autorka popularnego bloga High Peaks Pure Earth, która opowie o tybetańskim oporze wyrażanym przez Tybetańczyków na blogach i stronach internetowych.
Dni Tybetu to okazja do mówienia o aktualnej sytuacji Tybetańczyków, o represjach wobec Tybetańskich intelektualistów, artystów, a także tłumieniu wolności słowa i tybetańskiej walce o wolność. Ilustracją do tych dyskusji będą dwa filmy, których premiery odbędą się podczas Dni Tybetu: „Rangdzen znaczy wolność” – polski dokument poświęcony działaniom na rzecz Tybetu w Polsce oraz „Sun Behind Clouds” – głośna i nagradzana tybetańska produkcja ukazująca perspektywę Tybetańczyków na emigracji na głośne protesty w Tybecie w 2008 roku.
6 – 8 lipca, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa
Program wydarzeń na stronie:
Galeria Tybetańska na Warszawskiej Woli
Już po raz trzeci graficiarze pokryją swoimi pracami kolejne powierzchnie przy Rondzie Tybetu w Warszawie. Powstaną prace inspirowane kulturą, tradycją i sytuacją Tybetu. W tym roku malować będą: Inwazja, Mors, NeSpoon, oraz mnisi z Klasztoru Drepung w Indiach. Pierwsza odsłona graffiti zostanie zaprezentowana 6 lipca konferencją prasową o godz. 12.00 przy Rondzie Tybetu. Kolejne prace powstaną pod koniec lipca.
Pierwsze prace w Galerii Tybetańskiej powstały w 2009 roku z okazji przyznania Dalajlamie tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. W 2010 r. rondu została nadana oficjalna nazwa „Tybetu”. W ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej udział wzięli przedstawiciele władz Warszawy, a Dalajlama wystosował na tę okazję specjalne przesłanie.
Graffiti Tybetańskie na Woli powstaje przy współpracy z Fundacją Inna Przestrzeń oraz Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie w ramach Festiwalu Graffiti. Wsparcia finansowego udzielił Urząd m.st. Warszawy.
Więcej na temat Galerii Tybetańskiej na stronie: www.facebook.com/GaleriaTybetanska
Rajd Rowerowy dla Tybetu z Krajowa do Gdańska
4 Tybetańczyków i grupa polskich sympatyków Tybetu, 18 miast, 20 dni i niemal 800 przejechanych kilometrów to wstępny plan Rajdu dla Tybetu, który ruszy z południa Polski na północ w dniu urodzin Dalajlamy. Uczestnicy rajdu odwiedzą po drodze m.in. Katowice, Wrocław, Opole, Poznań i Bydgoszcz by 27 lipca dotrzeć do Gdańska. Celem rajdu jest zwrócenie uwagi Polaków na obecną sytuację okupowanego Tybetu i jego mieszkańców - mówi Kunchok Sangpo, Tybetańczyk, pomysłodawca i jeden z organizatorów rajdu z organizacji Students For a Free Tibet.
Rajd można śledzić na: www.facebook.com/rajdrowerowydlatybetu
Jego Świątobliwość XIV Dalajlama Tybetu
Urodził się 6 lipca 1935 roku we Wschodnim Tybecie. W wyniku chińskiej okupacji w 1959 r. wyemigrował do Indii, gdzie powołał Tybetański Rząd i Parlament na uchodźstwie. Jest duchowym przywódcą Tybetańczyków i autorytetem dla buddystów i wielu innych ludzi na całym świecie, symbolem walki bez stosowania przemocy, działań na rzecz pokoju, praw człowieka, dialogu międzyreligijnego, Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i wielu innych międzynarodowych odznaczeń. Czterokrotnie odwiedzał Polskę – w latach 1993, 2000, 2008 i 2009. Odznaczony m.in. Orderem Uśmiechu oraz tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia (2008) oraz Warszawy (2009).
10 marca 2011 r. Dalajlama zapowiedział zrzeczenie się dotychczasowych funkcji politycznych w Tybetańskim Rządzie Emigracyjnym. Po zmianach zatwierdzonych przez Tybetański Parlament na Uchodźstwie, Dalajlama pozostaje „Strażnikiem i symbolem Tybetu oraz Tybetańczyków”. Posiada też mandat do reprezentowania Tybetańczyków na arenie międzynarodowej w kluczowych kwestiach dotyczących przyszłości Tybetu.
Więcej na temat Dalajlamy: www.dalajlama.info.pl
Kontakt:
Piotr Cykowski, tel. 22 392 65 28, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.