One Europe One Caucasus
Unikalny festiwal w synergii z kreatywną edukacją, międzynarodowymi inicjatywami artystycznymi, integracją społeczną oraz pracą z migrantami i uchodźcami.
Projekt „One Europe One Caucasus” (X.2019-XI.2022) reprezentuje synergię doświadczenia wszystkich partnerów (z Austrii, Gruzji, Polski i Portugalii) w pracy z migrantami i uchodźcami, kreatywnej edukacji, projektach mających na celu integrację społeczną i międzynarodowych inicjatywach artystycznych z unikalnym festiwalem i programem o nazwie „One Caucasus”, który jest realizowany na pograniczu kraju spoza UE Gruzji, ale jednocześnie jest autentycznym laboratorium realizacji wartości europejskich. „ One Caucasus” to nie tylko festiwal, ale także długoterminowy program pogranicza. Wspólnie z lokalnymi społecznościami organizujemy warsztaty dla młodzieży z Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Skupiamy się na tworzeniu i prowadzeniu interdyscyplinarnych warsztatów zorientowanych na metodę learning-by-doing. Nasi edukatorzy i lokalne społeczności tworzą nowe inicjatywy edukacyjne w całym regionie Kvemo-Kartli.
I. Program i festiwal One Caucasus
W tym module wykorzystamy wyjątkową przestrzeń (która skupia młodzież z Kaukazu - ponad liniami konfliktu oraz osoby z całego świata) do rozwijania nowych międzynarodowych, interdyscyplinarnych inicjatyw artystycznych i edukacyjnych w Kvemo-Kartli, najbardziej wieloetnicznym regionie Gruzji (na pograniczu Armenii i Azerbejdżanu). Moduł składał się z trzech edycji międzynarodowego festiwalu w nowym formacie (ogólnodostępny, zorientowany na uczestnika, wielopodmiotowy festiwal z inicjatywami architektury partycypacyjnej) oraz długoterminowy program edukacyjny prowadzony przez zespoły artystów i edukatorów.
II. Inter3Labs
Interdyscyplinarne inicjatywy, w ramach których artyści i eksperci współpracowali z określonymi grupami społecznymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym (ze szczególnym uwzględnieniem migrantów i uchodźców) organizowane w Polsce, Austrii i Portugalii.
III. Multimedia i follow up
Moduł obejmował m.in. stworzenie i promocję 5 filmów dokumentalnych (prezentujących dwie edycje programu i festiwalu One Caucasus oraz 3 Inter3Labs) oraz wiele innych materiałów.
Projekt „One Europe One Caucasus” był współfinansowany przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt kontynuowany był w ramach One Europe One Caucasus II (2023-2025)