A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Ruiny naszych czasów / Frozen Moments

Projekt łączący sztuki wizualne, architekturę i research realizowany na terenie dawnego Ministerstwa Dróg i Transportu Gruzińskiej Republiki Radzieckiej. Ministerstwo Dróg i Transportu Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej powstało w 1975 roku. Zostało zaprojektowane przez George’a Chakhavę, Zuraba Jalaghania oraz inżyniera Temur Tkhilava. Chakhava jako ówczesny minister transportu był jednocześnie zleceniodawcą i wykonawcą projektu. Architektura budynku oparta na koncepcie miasta przestrzennego Space City i miała upodobniać budowlę do rozłożystych drzew porastających zbocza Kaukazu, wśród których ludzie czują się bezpiecznie i w zgodzie z naturą.

Ministerstwo przy ulicy Gagarina nad rzeką Kurą stało puste, porastając – jakby na życzenie architekta – winoroślą. Jest to jeden z najciekawszych na świecie budynków, nie do końca doceniany przez Gruzinów, zapewne przez swoją reżimową przeszłość.

2010 r.:
 
W ramach projektu zrealizowana została interaktywna wystawa “Frozen Moments: Architecture Speaks Back. Research & Leisure” – podczas której po raz pierwszy budynek Ministerstwa był otwarty dla mieszkańców Tbilisi.
 
Ruiny Naszych Czasów były pierwszym w Tbilisi wydarzeniem skupiającym na jednej przestrzeni niegaleryjnej tak wielu artystów z całego świata: od Japonii, przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Polskę – po Kaukaz. Projekt realizowany był w partnerstwie z Fundacją Laury Palmer (Polska) oraz GeoAIR (Gruzja) oraz m.in. z AICA Armenia i Bank of Georgia (właściciel budynku). Główną inicjatorką i kuratorką projektu była Joanna Warsza.