Architektura Cienia to obiekty, które funkcjonują na marginesie uwagi. Powstają często bez udziału architekta, niepostrzeżenie wyrastają w podcieniach budynków, przejściach podziemnych, tunelach i lukach miasta. Archetyp cienia w psychologii analitycznej Carla Gustava Junga oznacza zbiór elementów stabuizowanych lub wypartych ze świadomości indywidualnej i zbiorowej. Terapia prowadząca do uzdrowienia polega na przeniesieniu wypartych elementów ze strefy cienia do świadomości. Niniejsza publikacja i jej kolejne tomy stanowią subiektywną kolekcję tego, co powinno wyjść z cienia.
Architektura Cienia. Handel uliczny (tom I) to pierwszy interdyscyplinarny przewodnik po strategiach, praktykach i projektach związanych z handlem ulicznym. Publikacja Aleksandry Wasilkowskiej to także pierwsza książka Fundacji Inna Przestrzeń, która trafiła do księgarni. Szara strefa w wielu krajach to nawet 40% rynku. Prognozy mówią o nieustającym wzroście nieformalnego przepływu kapitału. Szacuje się, że połowa ludzi pracujących na świecie - około 1,8 mld osób - pracuje w szarej strefie. Ekonomia i rozrastająca się szara strefa oraz rodzące się w czasach kryzysu alternatywne ekonomie takie, jak: banki czasu, bezgotówkowe wymiany towarów i usług, alternatywne waluty, niewątpliwie będą mieć wpływ zarówno na kształt architektury, jak i organizację miast w przyszłości.
Architektura Cienia. Bazary i szalety (tom II i III) prezentuje bazary, przestrzeń także związaną z handlem i mikroprzedsiębiorczością, ale już w bardziej ustrukturyzowanej i zalegalizowanej formie. III tom książki porusza kolejny wątek spychanej na margines Architektury Cienia, czyli szalety. Zarówno stragany, bazary, jak i szalety publiczne są najbardziej egalitarną przestrzenią, niezależnie od statusu społecznego dostępną dla wszystkich. To, co je często łączy, to negatywny stereotyp miejsca brudnego, chaotycznego oraz ich sukcesywne znikanie z mapy miasta.